woj. wielkopolskie, powiat pilski, dekanat Piła, diecezja koszalińsko-kołobrzeska

     Piła
Kościół św. Rodziny
Traktura gry i rejestrów: pneumatyczna
Liczba głosów : 32
Liczba manuałów: 2+Pedał
Budowniczy: Paula Voelknera z Bydgoszczy (1920r) 

Organy w kościele Świętej Rodziny w Pile zostały wybudowane przez Paula Voelknera z Bydgoszczy w 1920 r. Organy Voelknera znależć możemy w wielu kościołach Wielkopolski jak równiez Pomorza Zachodniego. Organy kościoła xx Salezjanów należą obecnie do najcielawszych instrumentów koncertowych naszego regionu. W latach `80 i `90 odbywały się tu cyklicznie letnie koncerty organowe. Warto wspomnieć iż wykonawcami ich byli tak sławni organiści jak Feliks Rączkowski, Julian Gembalski, Joachim Grubich, Andrzej Białko, Elżbieta Karolak, Lothar Knappe, Ursina Caflisch. Niestety w wyniku pogarszającego się z roku na rok stanu organów, zaniechano organizowania cyklicznych imprez. W roku 1997 z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Skopiaka, f-ma organmistrzowska Jana Drozdowicza z Poznania przystępuje do generalnego remontu organów dzieląc go na dwa etapy. W pierwszym z nich przystąpiono do regeneracji wnętrza szafy organowej, natomiast rok później wykonano renowację prospektu, kontuaru, dokonano instalacji nowej dmuchawy oraz miecha, przywrócono organom wspaniałe romantyczne brzmienie. Organy posiadają 32 głosy, II manuały i klawiaturę pedałową. W roku 1998 poznański wirtuoz organów Sławomir Kamiński dokonał pierwszego w historii tych organów nagrania płyty kompaktowej.

VI 2014r
Instrument wymaga remontu, jest zainfekowany przez drewnojady, często odmawiają posłuszenstwa urządzenia instrumentu. W niedalekich planach jest przywrócenie świetności tym największym pilskim organom.


DYSPOZYCJA ORGANÓW

Manuał I
Trompet 8'
Mixtur 3-4 fach
Rausch quinte 2 2/3' & 2'
Cornett 2-4 fach
Octav 4'
Rohrflöte 4'
Quintaton 8'
Flute harmonique 8'
Dolcian 8'
Gemshorn 8'
Gambe 8'
Principal 8'
Bordun 16'

Manuał II
Gedackt 16'
Geigenprincipal 8'
Konzertflöte 8'
Liebl.gedackt 8'
Schalmei 8'
Aeoline 8'
Vox coelestis 8'
Traversflöte 4'
Principal 4'
Violine 4'
Harmonia aetherea 3 fach
Horn 8'

Pedał
Posaune 16'
Principalbass 16'
Violon 16'
Subbas 16'
Gedackt 16' (trans. z II man.)
Octavbass 8'
Cello 8'

Pedal koppel I
Pedal koppel II
Manual koppel
Unteroctavkoppel II:I
Oberoctavkoppel II:II

 Tremolo, żaluzja do II man, wyłącznik rejestrów wyłącznik głosów językowych, wyłącznik wszystkich głosów, włącznik pedału crescenda, pedalschaltung (automat pedału).
Stałe kombinacje: piano, mezzoforte, forte, tutti.
Brak wolnych kombinacji.

 

Opis: Tomasz Hoppe
Zdjęcia: Piotr Grabowski